Monetarna suverenost
Republika Hrvatska je prema Ustavu slobodna, suverena i demokratska zemlja, gdje vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu. Narod ostvaruje vlast izborom predstavnika i neposrednim odlučivanjem, a Vlada kao jednu od glavnih zadaća postavlja ulazak Hrvatske u eurozonu, bez službenih rasprava u Saboru o toj temi.
Novac vs. Valuta
U izradi ....
Monetarna suverenost
Republika Hrvatska je po Ustavu slobodna, suverena i demokratska zemlja, gdje vlast proizlazi i pripada narodu. Narod ostvaruje vlast izborom predstavnika i neposrednim odlučivanjem, a Vlada kao jednu od glavnih zadaća postavlja ulazak u Hrvatske u eurozonu, bez službenih rasprava u Saboru o toj temi.
Ekonomske krize, depresije i recesije neizbježne su cikličke pojave u ekonomskom životu, a države imaju samo tri instrumenta za borbu protiv ekonomskih poremećaja: tečajnu politiku, kamatne stope i fiskalne stimulanse.
Važno je naglasiti da ulaskom u eurozonu ostajemo bez prva dva instrumenta koje prepuštamo Europskoj središnjoj banci, dok nam fiskalne stimulanse već oduzimaju preporuke Europske komisije kroz europski semestar i konvergencijske kriterije (kriteriji iz Maastrichta).
Brojni međunarodni i domaći ekonomski stručnjaci, uključujući nobelovce Josepha Eugenea Stiglitza i Miltona Friedmana, slažu se da euro područje nije optimalno valutno područje i kao takvo šteti slabijim članicama u korist bogatijih članica. U vremenima krize, države centra u boljoj su poziciji.
Dok je god takvo stanje s eurozonom, teška je društvena neodgovornost vladajuće politike, s nesagledivim posljedicama, srljati s uvođenjem eura.
Tečajna politika
U kriznim i drugim ekonomski nepovoljnim situacijama za zemlju politikom tečaja može se poticati izvoz i ubrzati gospodarski oporavak.
Ulaskom Hrvatske u eurozonu potpuno se gubi mogućnost korištenja monetarnih alata poput politike tečaja.